مدیران برای تصمیم گیری بهتر چگونه اقدام می کنند؟ سرمایه و توان گروهی به شدت برای بهترین تصمیم گیری ها با ارزش است ، با این حال اعتماد به نفس بیش از حد می تواند سبب شود که یک مدیر کاری را به صورت انفرادی انجام دهد زمانی که این تصمیم را به نفع همه گروه بداند. این موضوع منجر به از بین رفتن اعتماد به نفس دیگر اعضای گروه می شود.

تصمیم گیری بهتر

۲ باور نادرست وجود دارند که منجر به شکست پروژه ها می گردند:

 ۱ تصمیم ها باید در سطح ایده آل و بالایی گرفته شوند.

تصمیم هایی که در وضعیتی ایده آل گرفته می شوند، همیشه بهترین تصمیم برای سازمان نیستند. وقتی چنین اتفاقی رخ می دهد مشکلات حل نمی شوند ، بلکه آن ها به طور موقتی عقب می افتند. این اتفاق معمولا زمانی که شخص با متفکران هم عقیده خود احاطه شده باشد ، پیش می آید.

 

۲- تصمیم های خوب مورد تایید و رضایت عمومی هستند.

اصلی که تصمیم گیرندگان خوبی را پرورش می دهد این است که یک مساله را از زاویه های مختلفی بنگریم. بدون رعایت این اصل هیچ اثری از معیارهای مورد قبول، تنوع در افکار و اختلاف نظر وجود نخواهد داشت.

ابراهام لینکلن یکی از برندگان شگفت انگیز رقابتی نابرابر بود که با حمله و تاخت و تاز فردی و کودتا پیروز شد. لینکلن پیروز شد و پس از آن کاری کرد که همه را شگفت زده نمود. او افراد بسیاری را که با او مبارزه نمودند را در کابین خود گماشت و نام آن ها را گروه رقیب هایش نام گذاری کرد. آن ها باعث بوجود آمدن تنوع و جاذبه در کابین شدند. آن ها راه حل هایی مخالف با عقیده برده داری که علامت کابین بسیاری از رییس جمهوری ها بود وضع کردند.

مطلب پیشنهادی  موفقيت بیل گیتس و شرکت مایکروسافت

اکنون شما نیز می توانید رقیبتان را در گروه خود قرار دهید و امتیازات و نکاتی را که لینکلن به خوبی انجام داد به کار بگیرید. باید مقدار زیادی عملکرد خلاق برای بوجود آمدن جریانی خلاق و کارآمد جهت تصحیح ایده ها و به چالش کشیدن فرضیات قدیمی وجود داشته باشد.

یک مدیر خوب نقاط مهمی را که منجر به شکست گروه و یا منجر به نابودی آن می شود را می داند.

یک خطر واقعی وجود دارد. مذاکرات گروهی می توانند به سرعت تحلیل بروند. وقتی با فشاری بی مورد و غیر ضروری بر روی تصمیمات عمل کنید ، نتیجه یک کار ضعیف می شود که به قسمت دیگری ضربه وارد می کند. از این رو مدیران در حال حاضر نیاز به تعهد و نگاهی دقیق دارند.

تصمیم گیری بهتر

همچنان که گروه خود را هدایت می کنید، این ۶ راهبرد را جهت تصمیم گیری بهتر به کار گیرید:

۱- در راه حل های قدیمی تجدید نظر کنید.

آن ها بیشتر از این بازدهی ندارند، اما این بدان معنی نیست که نباید دوباره آزموده شوند. شاید با تغییراتی رایج و متداول و بعضی از انطباقات بتوانند بهتر کار کنند.

۲- آرام برانید همچنان که سریع حرکت می کنید.

شتاب نکنید. این می تواند از اینکه شما سوالات درست را بپرسید، جلوگیری کند. زمان هایی برای عجله و شتاب لازم است، اما مذاکرات سریع و پرشتاب همیشه بهترین نیستند. اگر فکر می کنید که ضرورتی وجود دارد، ببینید که چه چیزی این موضوع را تحت تاثیر قرار می دهد. عجله برای چیست؟ آیا ما قادر هستیم که تحقیقات و سرمایه گذاری بیشتری کنیم؟

مطلب پیشنهادی  7 راهکار آسان برای بهبود محیط کار و فعالیتهایتان

“سریع باشید اما باعجله هرگز” جان وودن

 

۳- تداخل سفارش ها و ترافیک کار را مدیریت کنید.

نیاز به کنترلی سفت و سخت نیست. حکومت و سلطه جویی در مذاکرات را رها کنید. بر روی قدرت تمرکز نکنید، بلکه بر روی هدایت و رهبری تمرکز کنید که راه حل های متناوبی را بوجود می آورند. فرهنگی را ایجاد کنید که بینش ها و نگاه های متفاوت را ارزش گذاری کند.

۴- گوش کنید.

بهترین راه برای انجام این کار آن است که سوالاتی واضح بپرسید. اجازه دهید آن ها بدانند که به صدایشان گوش می دهید، و آن ها را به تفکری عمیق تر فرو ببرید.

۵- اطلاعات دقیق را بجویید ، نه انبوه اطلاعات را.

بهترین راه حل ها با گذراندن زمان بیشتر جهت روشن سازی مسئله بوجود می آیند. روشن سازی مسئله ، مقصود یا هدف مورد نظر اطلاعات جستجو شده را شکل می دهد.

۶- تصمیمات نسبتا خوب بگیرید.

ما به ندرت تصمیم های درست و ۱۰۰% می گیریم. گاهی اوقات یک تصمیم خوب آماده خیلی بهتر از یک تصمیم کامل و دور دست می باشد. ضروری است که به خودتان یادآوری کنید که در جهان پرسرعت امروزی هستید.

مدیران تاثیر گذار می دانند که زمان تصمیم گیری زمان رها کردن کنترل است. آن ها نماینده ای می فرستند و در دیگران اعتماد ایجاد می کنند. آن ها موفقیت گروه خود را راهی برای نمایش قدرت نفوذ و شایستگی مدیریت خود می دانند.

 

منبع : Success