بعضی مواقع سخت ترین کار در زمینه پس انداز کردن پول فقط شروع کردن آن است. این راهنمایی های گام به گام راجع به پس انداز کردن پول می تواند شما را کمک کند تا یک نقشه ساده و واقعی را بسازید و برای رسیدن به اهداف بزرگ و کوچکتان پس انداز کنید.

 

۱- هزینه های خود را یادداشت کنید.

اولین گام برای پس انداز کردن پول این است که مقدار هزینه های خود را مشخص کنید. توجه کنید که همه مخارج خود را در نظر بگیرید. یعنی هر قهوه ای که می خورید. اقلامی که برای خانه می خرید و پول خرد هایتان را.

وقتی که اطلاعاتتان را جمع آوری نمودید، ارقام بدست آمده را دسته بندی کنید. مثلا گاز، خواربارفروشی، رهن و …

سپس مجموع آن ها را بدست آورید. دقت کنید که می توانید برای این کار از کارت های اعتباری یا پیامک های بانک نیز کمک بگیرید.

مشتریان اغلب بانک ها می توانند از ابزارهای بودجه بندی و هزینه های مصرفی در آپ موبایل یا بصورت آنلاین که خودکار معاملات آن ها را رده بندی می کند، استفاده نمایند.

پس انداز کردن پول

۲- برای پس انداز کردن پول بودجه فراهم کنید.

اولین باری که شما ایده ای درباره ی اینکه در یک ماه چقدر می توانید هزینه کنید ، داشته باشید شما می توانید تشکیلات ثبت و ضبط مخارج خود را به سمت یک بودجه عملی آغاز کنید. بودجه بندی شما باید پیرامون این موضوع باشد که چگونه مقدار خرج شما باعث بالا رفتن درآمد شما خواهد شد. از این رو شما می توانید برای مخارجتان برنامه ریزی و مخارج اضافی را محدود کنید. علاوه بر مخارج ماهیانه اطمینان حاصل کنید که در لیست مخارج ، اتفاقاتی را که مرتبا ولی نه هر ماه پیش می آیند را فاکتور کنید. مانند تعمیر ماشین.

شما می توانید بودجه خود را با آن دسته از مردم که شبیه شما هستند ، با استفاده از ابزار تجزیه و تحلیل عادت های بهتر پول خرج کردن بسنجید.

 

۳- برای پس انداز کردن پول برنامه ریزی کنید.

اکنون که شما می خواهید بودجه تهیه کنید، یک حساب پس انداز بدون بودجه اولیه تهیه کنید. تلاش کنید تا ۱۰ الی ۱۵ درصد درآمد خود را در آن پس انداز کنید. اگر مخارج شما به حدی بالا هستند که نمی توانید بیشتر آن را پس انداز کنید، حالا می تواند زمان خوبی برای کاهش دادن آن باشد.

مطلب پیشنهادی  بهبود حساب پس انداز خود در زمان محدود با 9 روش آسان

برای این امر، کارهای غیر ضروری که با حذف آن ها می توانید کمتر هزینه کنید را شناسایی کنید. مانند سرگرمی ها و رستوران های بیرون و گران قیمت … راه حل هایی پیدا کنید تا مخارج ثابت ماهیانه خود را پس انداز کنید. پولی را که در حساب پس اندازتان قرار می دهید یک هزینه مقرر و معین در نظر بگیرید. مانند یک سوپرمارکت، تا عادت های خوب پس انداز کردن پول را در خود تقویت کنید.

پس انداز کردن پول

۴- چیزی را انتخاب کنید که برای آن پس انداز کنید.

یکی از بهترین راه ها برای پس انداز کردن پول داشتن هدف است. با فکر کردن به اینکه ممکن است چه چیزی را بخواهید تا برای آن پس انداز کنید ، کار خود را آغاز کنید. شاید ازدواج کرده باشید، یک برنامه مرخصی برای تعطیلات بچینید یا برای زمان بازنشستگی شروع به پس انداز کردن پول کنید. سپس معین کنید که چه مقدار پول نیاز خواهید داشت و چقدر زمان می برد تا شما آن را پس انداز کنید.

در برخی از بانک ها ابزاری تحت عنوان ابزار اهداف مجسم وجود دارند .که شما آن را انتخاب می کنید و شما را به سمت اهدافتان در پیامرسان موبایل راهنمایی می کند. در این جا چند مثال از اهداف بلند مدت و کوتاه مدت وجود دارند:

کوتاه مدت ( ۱-۳ سال )

– وام های ضروری (۳-۹ ماه از مخارج زندگی فقط برای یک بار )

– تعطیلات

– پرداخت پیش قسط برای خرید ماشین

بلند مدت ( ۴+ چند سال )

  • پرداخت پیش قسط برای خرید خانه یا تعمیر کردن یک پروژه
  • تحصیلات فرزندان
  • بازنشستگی

اگر شما برای بازنشستگی یا تحصیلات فرزندانتان پس انداز می کنید، باید این پول را در یک حساب سرمایه گذاری قرار دهید. اگرچه سرمایه گذاران ریسک می کنند و می توانند خسارت به بار آورند و پولشان را از دست بدهند، اما آن ها همچنین فرصت برگرداندن پول را در چند مرحله می آفرینند .

 

۵- براساس اولویت هایتان تصمیم بگیرید.

پس از هزینه ها و درآمد شما ، خوشبختانه اهدافتان بزرگترین تاثیر را در خصوص اینکه چگونه پس انداز خود را تقسیم کنید دارند. مطمئن باشید که اهداف بلند مدتتان را بخاطر می آورید. این خیلی مهم است که برنامه ریزی برای بازنشستگی نمی تواند جای خود را به احتیاجات نیازهای کوچکتری بدهد. بیاموزید که چگونه اهدافتان را از پس انداز کردن پول اولویت بندی کنید. این گونه شما یک ایده واضح از اینکه کی و کجا پس اندازتان را آغاز کنید خواهید داشت. به عنوان مثال اگر شما بدانید که قصد دارید در آینده ای نزدیک ماشین خود را عوض کنید ، شما می توانید برای یک ماشین جدید شروع به پس انداز کردن پول کنید.

مطلب پیشنهادی  چگونه ذهنیت خود را در مورد پول بازنویسی کنیم؟

پس انداز کردن پول

۶- ابزارهای دقیق را انتخاب کنید.

شما نباید تنها یک حساب افتتاح کنید. شهریه و میزان سود و همچنین حداقل موجودی حساب خود را در نظر بگیرید. این گونه شما می توانید ترکیبی را انتخاب کنید که بتواند شما را کمک کند تا بهتر برای اهدافتان پس اندز کنید. دقت کنید که فرآورده های بازنشستگی فقط از طریق حساب های بازنشستگی با یک فروشنده بازرگانی قابل دسترسی هستند.

 

۷- به صورت اتوماتیک پس انداز کنید.

تقریبا همه بانک ها نقل و انتقالات خودکار را برای بررسی حساب ها ارائه می دهند . شما می توانید انتخاب کنید که کی ، چه اندازه و کجا تا پول را انتقال دهید. یا حتی سپرده شخصی خود را جدا کنید. همچنان که حقوق ماهیانه مستقیما به حساب پس اندازتان ریخته می شود.

جدا کردن سپرده شخصی شما و انجام نقل و انتقالات بصورت خودکار راه های ساده ای برای پس انداز کردن پول هستند، و عمدتا وسوسه پول خرج کردن را کم می کند.

 

۸- رشد و ترقی پس انداز خود را مشاهده کنید.

بودجه خود را بازبینی کنید و پروژه خود را هر ماه بررسی نمایید. این نه تنها شما را کمک می کند تا نقشه پس انداز کردن پول خود را به دیوار بچسبانید، بلکه همچنان کمک می کند تا مشکلاتتان را سریع تشخیص داده و آن ها حل کنید.

این راه حل های آسان برای پس انداز کردن پول ممکن است حتی به شما الهام کند تا هر روز پول بیشتری را پس انداز کنید و سریع تر به اهدافتان برسید.

 

پیشنهاد می کنم مطلب بهبود حساب پس انداز خود در زمان محدود را مطالعه فرمائید.

 

منبع : Better Money Habits