رمز و رازهای موفقيت بیل گیتس

با تحليل دقيق، ده رمز كه موفقيت بیل گیتس ، شركت مايكروسافت و مديران اجرايي استثنايی آن را توجيه می كند، آشكار می گردد. رمزهای انجام كسب و كار به شيوه بيل گيتس به قرار زيرند:

 

۱- در مكان مناسب و زمان درست دست به كار بزن

نسبت دادن موفقيت بیل گیتس و مايكروسافت به يك شانس و اقبال فوق‌العاده يعنی تضمين قرارداد تامين سيستم عامل برای اولين كامپيوتر شخصی آی بی ام راحت و آسان است. ولی در اين كار عوامل ديگری بيش از شانس و اقبال دخالت داشته است. بیل گيتس اهميت معامله آی بی ام را تشخيص داد. او می دانست كه آن معامله می تواند تاريخ كاربرد كامپيوتر شخصی را دگرگون كند و او بيش از شش ماه به طور خستگی ناپذيری كار كرد تا شانس موفق بودن را به حداكثر برساند.

 

۲- عاشق فن‌آوری باش

يكی از مهم‌ترين جنبه‌های موفقيت بیل گیتس در مايكروسافت دانش و آگاهی فنی او بوده است. كنترل تصميم‌های كليدی و مهم در اين زمينه به عهده وی بوده و در بسياری از مواقع او سمت و سوی فن‌آوری را خيلي روشن‌تر از رقبايش تشخيص داده و همچنين آماده بوده كه راه را نشان دهد.

 

۳- هيچكس را زندانی خود مكن

بیل گيتس رقيب سرسختی است. هر كاری كه كرده برنده شده. به عنوان يك معامله‌گر، اين كار او را يك مذاكره كننده فوق‌العاده انعطاف‌ناپذير می سازد. او استخوانی لای زخم باقی نمی گذارد و به طور آشكار در مورد رقبای كاری صحبت می كند.

 

۴- افراد خيلی باهوش را استخدام كن

“افراد دارای بهره يا ضريب هوشي بالا” اصطلاحی است در مايكروسافت برای باهوش‌ترين افراد. از همان ابتدا، بیل گيتس هميشه اصرار داشته كه شركت به بهترين ذهن‌ها نياز دارد. از اينكه افراد نادان از نظر فن شناختی به او صدمه نمی زنند خرسند است. در برخی جاها اين كار به عنوان نخبه‌گرایی محسوب شده و انتقادهايی را برانگيخته ولی اثرات مثبتي داشته است. شركت قادر به استخدام بسياری از دانشجويان تيزهوش شده كه مستقيما از دانشگاه به اميد كار در بهترين شركت جذب می شوند.

مطلب پیشنهادی  راهکارهایی جهت ایجاد یک احساس خوب از خود در دیگران

موفقيت بیل گیتس

۵- رمز بقا را فراگير

بیل گيتس به راحتی می پذيرد كه رقبايش بيشتر نبردهای بازرگانی را به خاطر اشتباهات خودشان باخته‌اند. آنچه او به ويژه در آن مهارت دارد فرار از دام‌هايی است كه ديگران در آن می افتند و اين در حالی است كه او از فرصت‌های ناشی از اشتباهات ديگران بهره‌برداری می كند.

 

۶- انتظار تشكر و سپاس‌گزاری را نداشته باش

بيل گيتس اهميت داشتن دوستان را در جايگاه‌های بالا می داند. با وجود نبرد جاری او با تنظيم‌كنندگان ضد تراست آمريكا، بیل گيتس تلاش كرده كه نظر مديران اجرايی شركت‌های فورچون ۵۰۰ را جلب نموده و گردهمايی هايی از مديران اجرايی در سياتل و ساير شهرها در سراسر ايالات متحده برگزار می كند.

 

۷- جايگاه برتر را برگزين

بيل گيتس نوعی رهبر جديد در كسب و كار است. در طول ساليان، بارها نشان داده كه گويا او نزديك‌ترين ارتباط را با غيب‌گوی صنعت كامپيوتر دارد. درك عميق او از فن‌آوری به عنوان يك شيوه منحصر به فرد از تركيب كردن داده‌ها به او توانايی ويژه‌ای داده كه روندهای آتی را دريابد و استراتژی مايكروسافت را هدايت و راهنمايی كند. اين كار نيز مايه شگفتی در بين طرفداران مايكروسافت و مرعوب شدن رقبای آن شده است.

موفقيت بیل گیتس

۸- همه پايگاه‌ها را تحت پوشش قرار ده

عنصر مهم و كليدی موفقيت مايكروسافت همانا توانايی آن در اداره و كنترل چند پروژه بزرگ به طور همزمان می باشد. خود بیل گيتس يك فرد چندكاره اصلی است و گفته می شود كه قادر به انجام چند گفت‌وگوی فنی به طور همزمان می باشد، اين توانايی قابل توجه وی در روش و نگرش شركت بازتاب يافته است. به عبارت ديگر مرتب در حال كشف بازارهای جديد و كاربردهای جديد نرم‌افزاری است. با اين كار حذف كارهای بزرگ بعدی منتفی است.

مطلب پیشنهادی  چگونه ذهنیت خود را در مورد پول بازنویسی کنیم؟

 

۹- يك كسب و كار جمع و جور را تدارك بين

در پيوند با ارزش‌گذاری بازار سهام شركت، مايكروسافت نسبتا شركت كوچكی باقی مانده است. همچنين از نظر داخلی، شركت همواره به بخش‌های كوچك‌تر تقسيم شده تا مناسب‌ترين محيط گروه بازرگانی را حفظ كند. گاهی اوقات، تغييرات به قدری سريع بوده كه به نظر می رسد مايكروسافت تقريبا به طور هفتگی بخش‌های جديد ايجاد می كند. بیل گيتس به حفظ يك ساختار ساده اعتماد دارد تا او را قادر به حفظ كنترل شركت كند. هر موقع احساس كند كه خطوط ارتباطی در حال كشش يا نامشخص است او در ساده كردن ساختار ترديدی به خود راه نمی دهد.

 

۱۰- هميشه مواظب كارهايت باش

اكنون بيش از دو دهه است كه بیل گيتس در بالای سر كار و حرفه خود است. در اين زمان او ثروتمندترين مرد جهان است. با وجود ثروت هنگفت و موفقيت‌هايش هيچ نشانه‌ای از كم شدن فعاليت گيتس ديده نمی شود. او مي‌گويد كه با اين «ترس پنهان» برانگيخته می شود كه ممكن است كار بزرگ بعدی را از دست بدهد. او قصد تكرار اشتباهات ساير شركت‌های مسلط كامپيوتری نظير آی- بی- ام و اپل (Apple) را ندارد.

 

پیشنهاد می شود به دسته زندگینامه افراد موفق نگاهی بیندازید.